Wózek inwalidzki – co należy wiedzieć?

Nie lubimy rozmawiać o wózkach inwalidzkich. Każdy z nas podświadomie boi się, że mógłby zostać unieruchomiony i zmuszony do poruszania się dziwnym, dwukołowym pojazdem. Należy jednak porzucić myślenie o tym, jakby wózek był czymś wstydliwym. Każdy z nas może ulec wypadkowi i – przynajmniej przez jakiś czas – być zmuszonym do korzystania z niego. Jeśli przydarzy się nieoczekiwana choroba, jaki wózek należy wybrać?

Wózek inwalidzki musi być dobrany odpowiednio do rodzaju schorzenia. Jeżeli chory ma władzę w rękach, wówczas wystarczy mu wózek manualny. Zdarza się jednak, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wózek elektryczny.
Cena wózka zależy w dużej mierze od ceny ramy. Bardzo wytrzymała i dosyć tania jest stal. Trudno ją zgiąć lub w jakikolwiek sposób uszkodzić. Jej wadą jest jednak waga. Stalowe wózki są ciężkie, przez co ich zwrotność jest niska. Inaczej jest w przypadku aluminium i tytanu. Tego typu wózki cechuje świetna zwrotność. Minusem takich pojazdów jest jednak cena. Zarówno aluminium, jak i tytan, są droższe od stali.

Przy zakupie wózka konieczne jest sprawdzenie siedziska. Powinno być odpowiednio głębokie i wygodne. W przeciwnym razie łatwo będzie przeciążyć pośladki podczas jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *