Na co zwracać uwagę kupując łóżko rehabilitacyjne?

Łóżka rehabilitacyjne należą do specjalistycznych sprzętów, które są wręcz niezbędne, podczas opieki nad osobami mającymi problem z poruszaniem się. Bez względu na to, czy niepełnosprawność jest wynikiem choroby, czy też wypadku, codzienna opieka nad takim pacjentem jest bardzo ciężką pracą. Z tego powodu, jak również ze względu na chęć zapewnienia większego komfortu choremu, wiele osób decyduje się na zakup łóżka rehabilitacyjnego. Na co jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając taki sprzęt?

Funkcjonalność

Nowoczesne, elektryczne łóżka rehabilitacyjne, posiadają sporo przydatnych funkcji, które sprawiają, że codzienna opieka nad chorym jest po prostu łatwiejsza. Możliwość regulowania wysokości łóżka przy pomocy pilota to już podstawa w tym przypadku. Ale wśród funkcji takiego sprzętu, warto również szukać możliwości unoszenia poszczególnych segmentów łóżka. I to nie tylko zagłówka, ale także części znajdujących się pod kolanami chorego. Wówczas zmiana pozycji osoby leżącej, jest znacznie łatwiejsza. Kółka z hamulcami, to również przydatny element wyposażenia łóżka, podobnie jak opuszczane barierki boczne.

Odpowiedni rozmiar

Łóżka rehabilitacyjne występują w różnych rozmiarach, z czego nie każdy kupujący zdaje sobie sprawę. Przede wszystkim, powinien on być rzecz jasna dopasowany do wzrostu chorego, tak by czuł się on w nim w pełni komfortowo. Oprócz tego jednak, musimy pamiętać również o wielkości pomieszczenia, do którego zostanie wstawione takie łóżko. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele różnych modeli łóżek rehabilitacyjnych, dlatego kupujący nie powinni mieć problemu ze znalezieniem tego, w odpowiednim rozmiarze.

Wykorzystany materiał

Producenci oferujący nam łóżka rehabilitacyjne, zwykle proponują nam ich dwa rodzaje. Te wykonane z drewna oraz metalowe. Jak można się domyślić, z reguły łóżka metalowe są znacznie trwalsze od tych drewnianych. Dlatego też, sprzęt tego rodzaju jest wybierany przez osoby, które zdają sobie sprawę z tego, iż będzie on intensywnie używane przez dłuższy czas. Należy jednak zaznaczyć, że drewno również jest trwałym materiałem, a do tego, łóżka z niego wykonane, bardzo ładnie się prezentują.

Pamiętajmy też o tym, aby obudowa łóżka była łatwa w czyszczeniu, co jest niezwykle ważne ze względów higienicznych. Nie powinniśmy mieć zatem problemów z jej dokładnym umyciem i zdezynfekowaniem.

Przydatne dodatki

Kupując łóżko rehabilitacyjne, warto od razu zaopatrzyć się w inne przydatne akcesoria, które dodatkowo mogą nam ułatwić opiekę nad osobą chorą. Dobrym przykładem jest tu chociażby dopasowany do łóżka stolik, który przydaje się zarówno pacjentom, jak i ich opiekunom. Jeśli zachodzi taka potrzeba, powinniśmy również zaopatrzyć się w stojak na kroplówkę, basen czy kaczkę. Oczywiście w sytuacji, gdy osoba chora nie wstaje już z łóżka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *